Fijn stof
Het is van belang om de fijn stofuitstoot van veehouderijen te beperken om gezondheidseffecten te voorkomen en de luchtkwaliteit te behouden. De fijn stof-impact van je bedrijf wordt beoordeeld bij je vergunningsaanvraag.
Op basis van de PM10 (deeltjesgrootte diameter < 10µm) en PM2,5 (deeltjesgrootte diameter < 2,5 µm)-waarden van je dieren.
Er zijn voor varkens geen specifieke stofreducerende technieken. Er zijn echter wel een aantal ammoniakemissiereducerende maatregelen die ook een stofreducerend effect hebben:
Emissiearme putsystemen
Enkel bij de biggen zijn er maatregelen met een erkende fijn stofreductie nl. V-1.4 het koeldeksysteem (150% koeloppervlak) en V-1.5 volledig rooster met water- en mestkanalen eventueel voorzien van schuine putwanden met een emitterend oppervlak van < 0,10 m². Deze systemen hebben beide een reductie van 24% PM10.
Meer informatie is terug te vinden in de specifieke maatregelbeschrijvingen.
Luchtwassers
De luchtbehandelingstechnieken die ook zijn opgenomen in de S-lijst hebben een erkende fijn stofreductie. Dat gaat concreet over volgende technieken:
- S-2 of S-C -1: Chemische luchtwasser: 35% reductie van PM10 en 30% reductie van PM5
- S-1 of S-B-1: Biologische luchtwasser: 60-75% reductie van PM10 en 35-75% reductie van PM5
Meer informatie is terug te vinden in de specifieke maatregelbeschrijvingen.
Maatregelen
Biggen
| Systeem | Omschrijving | NH3 (kg/dp/jaar) | Geur (ouE/dier/s) | PM10 (kg/dier/jaar) | PM2,5 (kg/dier/jaar) | CH4 (kg/dier/jaar) | Fiche |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overige huisvestingssystemen | hok opp. max. 0,35 m² | 0,6 | 12,1 | 0,074 | 0,0019 | 1,5 | |
| hok opp. > 0,35 m² | 0,75 | 12,1 | 0,074 | 0,0019 | 1,5 | ||
| V-1.4 | koeldeksysteem (150% koeloppervlak) (hokopp max 0,35 m²) | 0,15 | 8,4 | 0,056 | 0,0019 | 1,5 | |
| koeldeksysteem (150% koeloppervlak) (hokopp > 0,35 m²) | 0,19 | 8,4 | 0,056 | 0,0019 | 1,5 | ||
| V-1.5 | volledig rooster met water- en mestkanalen, ev. voorzien van schuine putwanden, emitterend mestopp. < 0,1 m² | 0,2 | 8,4 | 0,056 | 0,0019 | 1,5 | |
| S-1 | Biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 60 tot 75% | – 35 tot 75% | ||
| S-2 | Chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 35% | – 30% | ||
| – | Gecombineerd biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 80% | – 70% | ||
| – | Gecombineerd chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 80% | – 70% |
Kraamzeugen
| Systeem | Omschrijving | NH3 (kg/dp/jaar) | Geur (ouE/dier/s) | PM10 (kg/dier/jaar) | PM2,5 (kg/dier/jaar) | CH4 (kg/dier/jaar) | Fiche |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overige huisvestingssystemen | individuele huisvesting | 8,3 | 50,6 | 0,16 | 0,0125 | 1,5 | |
| S-1 | Biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 60 tot 75% | – 35 tot 75% | ||
| S-2 | Chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 35% | – 30% | ||
| – | Gecombineerd biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 80% | – 70% | ||
| – | Gecombineerd chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 80% | – 70% |
Guste en dragende zeugen
| Systeem | Omschrijving | NH3 (kg/dp/jaar) | Geur (ouE/dier/s) | PM10 (kg/dier/jaar) | PM2,5 (kg/dier/jaar) | CH4 (kg/dier/jaar) | Fiche |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overige huisvestingssystemen | groepshuisvesting | 4,2 | 18,6 | 0,175 | 0,0137 | 1,5 | |
| individuele huisvesting | 4,2 | 18,6 | 0,175 | 0,0137 | 1,5 | ||
| S-1 | Biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 60 tot 75% | – 35 tot 75% | ||
| S-2 | Chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 35% | – 30% | ||
| – | Gecombineerd biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 80% | – 70% | ||
| – | Gecombineerd chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 80% | – 70% |
Vleesvarkens
| Systeem | Omschrijving | NH3 (kg/dp/jaar) | Geur (ouE/dier/s) | PM10 (kg/dier/jaar) | PM2,5 (kg/dier/jaar) | CH4 (kg/dier/jaar) | Fiche |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overige huisvestingssystemen | hokopp max 0,8 m² | 2,5 | 29,2 | 0,093 | 0,0076 | 1,5 | |
| hokopp > 0,8 m² | 3,5 | 29,2 | 0,093 | 0,0076 | 1,5 | ||
| S-1 | Biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 60 tot 75% | – 35 tot 75% | ||
| S-2 | Chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 35% | – 30% | ||
| – | Gecombineerd biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 80% | – 70% | ||
| – | Gecombineerd chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 80% | – 70% |
Dekberen, 7 maanden en ouder
| Systeem | Omschrijving | NH3 (kg/dp/jaar) | Geur (ouE/dier/s) | PM10 (kg/dier/jaar) | PM2,5 (kg/dier/jaar) | CH4 (kg/dier/jaar) | Fiche |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overige huisvestingssystemen | 5,5 | 18,6 | 0,18 | 0,0141 | 1,5 | ||
| S-1 | Biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 60 tot 75% | – 35 tot 75% | ||
| S-2 | Chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 35% | – 30% | ||
| – | Gecombineerd biologisch luchtwassysteem | – 70% | – 40% | – 80% | – 70% | ||
| – | Gecombineerd chemisch luchtwassysteem | – 70% | – 30% | – 80% | – 70% |